KarateRec.com

V Praze se konalo Akademické mistrovství ČR

20.06.2011

Akademické hry v Karate – Praha 9.6.2011

V rámci 10. ČAH se v pražské hale Slavie se uskutečnilo akademické mistrovství v karate. Pod záštitou ČAUS bylo pořadatelství svěřeno ČVUT (ředitel soutěže Mgr. Libor Vykydal). Mistrovství se zúčastnilo 53 studentů z 18-ti fakult vysokých škol České republiky.

Jak se již stalo na této soutěži tradicí, mnozí studenti si vyzkoušeli kata i kumite, a to nejen v jednotlivcích , ale i ve družstvech. V kata týmech dívek nedala děvčata v TU v Liberci vůbec šanci děvčatům z UJEPu, hlavně přesvědčivě předvedenou bunkai. V soutěží kata týmů hochů byla situace mnohem vyrovnanější, a tentokrát si UJEP nenechal ujít vítězství a porazili domácí UK Praha.

Po tomto atraktivním úvodu následovala velmi napínavá soutěž kata jednotlivců, kde v dívkách na sebe hned v 1. kole narazily favoritky soutěže – Veronika Ištvánková (VUT Brno) a Anežkou Kotěrovou (UK Praha). Oproti loňsku tentokrát zvítězila domácí Anežka. Na druhé straně pavouka se střeli Petra Žídková (MU Brno) s Denisou Novákovou (ČZU Praha), kde Petra zvítězila 3:2. Tyto soupeřky se pak utkaly ve finále, kde Petra se svojí Annan přesvědčila rozhodčí a vybojovala svoji první zlatou medailí. Ani muži ve své kategorii kata se nechtěli nechat zahanbit a cenného vítězství dosáhl Ondřej Kříž (MU Brno) nad Adamem Zdobinským (UK Praha) a otevřel si tak cestu do finále. V něm bojoval proti Jakubu Debrecenyimu (OU Ostrava). Jakub jako akademický nováček ve finále zvítězil a získal 1.zlato pro Ostravu.

Po vyhlášení vítězů v kategoriích Kata se na dvou tatami rozběhla soutěž v kumite jednotlivců. Vzhledem k počtu závodníků došlo k sloučení kategorií dívek. V kategorii do 61 Kg si v poměrně velké konkurenci suverénně počínala Aneta Markušová (TUL Liberec), když porazila Karolínu Bobkovou, Terezu Matějkovou a ve finále Lucii Veightovou (JU České Budějovice). V kategorii nad 61 kg byly souboje mnohem vyrovnanější a nakonec ve finále zvítězila Štěpánka Šajnarová (VŠB Ostrava) nad Lucií Motlovou (UK Praha). Současně probíhaly kategorie hochů, kde ve sloučené kategorií do 67 kg překvepil vítězstvím na Karlem Hungem (UJEP Ústí nad Labem) Ondra Kříž, aby pak ve finále nestačil na zkušeného Jirku Svítka (ZĆU Plzeň). V kategorii do 75 kg zvítězil podle očekávání mistr republiky Robin Popelka (ZČU Plzeň) nad Ondrejem Ivančíkem (ČVUT Praha). Poslední Individuální kategorie byla sloučená kategorie nad 75 kg, kde o napínavé souboje také nebyla nouze. Nakonec se prosadil novopečený inženýr Jan Kočí (ZČU Plzeň), který ve velice pěkném finále porazil Lukáše Frýdeckého (ČVUT Praha).

V závěrečném bloku proběhlo kumite smíšených týmů (3 kluci + 2 holky), do kterého se přihlásily čtyři týmy. V prvním souboji nastoupily týmy ZČU Plzeň (Popelka, Svítek, Kočí) proti UJEP Ústí (Hung, Emingerová, Samek, Štefan) a po velké bitvě (Popelka- Hung nerozhodně) rozhodl asi v nejkrásnějším zápase dne Jan Kočí nad Mirkem Štefanem 10:1. V druhém souboji o finále proti sobě nastoupily týmy ČVUT (Stehnová, Ivančík, Vargová, Frýdecký) a VUT ( Janošík, Veverka, Kroulík) a rozhodl pěkný zápas mezi Ondrou Ivančíkem a Pavlem Veverkou, který vyhrál Ondra. Ve finále pak rozhodlo to, že děvčata z týmu ČVUT neměla soupeřky a dopomohla tak k zisku zlatých medailí.

Jinak se na celé soutěži projevila zkušenost organizátorů (ČVUT ), takže celá soutěž proběhla podle časového harmonogramu bez jakýchkoli komplikací. K vysoké úrovni soutěže přispěli i rozhodčí (M.Kubín, J.Nekola, J.Polák, B.Pytlíková, T.Dvořák, J.Tesárek, A.Zdobinský), takže nedošlo k žádným protestům ani zraněním. Zvláštní poděkování je potřeba vyslovit obsluze počítače a zapisovatelkám Domice Faktorové a Anně Emingerové. Připomínkou na pohodovou atmosféru budou jistě i pěkná trička pro všechny účastníky. Za komisi karate se těším na další soutěž v příštím roce Petr Vrbík

Autor: Ing. Petr Vrbík